Birinci Dünya Savaşı'nın olmadığı diğer zaman çizelgesi

Eğer savaş çığırtkanları 1914'te başarılı olmasalardı, Birinci Dünya Savaşı olmasaydı ne olurdu? Tamamen farklı bir dünya gelişirdi!

  Anayasal monarşi Rusya


Aniden ve beklenmedik bir şekilde Moskova'da bir darbe oldu. Kimse bunu beklemiyordu. Almanların gizli silahı Lenin vurmuştu. Birinci Dünya Savaşı olmasaydı, Lenin İsviçre tımarhanesinde kalacak ve Rusya anayasal bir monarşiye dönüşecekti.

Ekim Devrimi'ne kadar Birinci Dünya Savaşı'nda Rusya (1914 - 1917)

  Kara Cuma 1929 ve depresyon


Birinci Dünya Savaşı'ndan bağımsız olarak bir ekonomik balon oluşacaktı. Ancak Birinci Dünya Savaşı'nın muazzam ekonomik sonuçları olmasaydı, olayların seyri çok daha ılımlı olurdu. Özellikle Almanya'da, iktidarı ele geçirmek için halkın çaresizliğini kullanan aşırı radikaller olmazdı.

  İkinci Dünya Savaşı


İkinci Dünya Savaşı'nın iki bileşeni vardı: Nazi Almanyası Avrupa'nın geri kalanına ve daha sonra ABD'ye karşı. Japonya Güneydoğu Asya'ya ve daha sonra ABD'ye karşı. Barışçıl bir Almanya varsayılabilir. Peki Japonya'ya ne olurdu?

Pasifik bölgesinde İkinci Dünya Savaşı'nın tarih öncesi

Japon saldırganlığı ne kadar kontrol altına alınabilirdi? Hitler'in 1933'te iktidara gelmesinin ardından Japonya, Avrupa'nın kısa süre içinde kendi sorunlarıyla meşgul olacağını varsayabilirdi.

Japonlar haklıydı. 1941 yılında Büyük Britanya, Japon saldırganlığını frenlemek için sadece iki savaş gemisi gönderdi. Her iki gemi de 10 Aralık 1941'de Japon savaş uçakları tarafından batırıldı.

HMS Prince of Wales ve HMS Repulse gemilerinin batışı

Japon saldırganlığına verilen bu tamamen yetersiz yanıt anlaşılabilir. Kuzey Atlantik'te, ABD'den gelen konvoyları korumak için her savaş gemisine ihtiyaç vardı. Akdeniz'de ise Nazi Almanyası ve İtalya'nın Malta ve Kuzey Afrika'ya yönelik saldırılarını engellemek için her savaş gemisine ihtiyaç vardı. Britanya Savaşı ancak 1941 yılının başında sona ermişti. Askeri potansiyelin sadece küçük bir kısmı Uzak Doğu'ya gönderilebilirdi.

Peki ya Milletler Cemiyeti Hitler'in alay ettiği bir delta kulübesi yerine çok güçlü olsaydı ne olurdu? Belki de Japonya'nın saldırganlığı hiç başlamayacaktı. Belki de Japonya'nın saldırganlığı çok hızlı bir şekilde durdurulabilirdi. HMS Prince of Wales ve HMS Repulse'u ölüme göndermek yerine, belki de Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, Avusturya-Macaristan ve Rusya'dan gemilerin yer aldığı birleşik bir Milletler Cemiyeti filosu bir ya da iki yıl önce Uzak Doğu'ya doğru yola çıkardı.

  SSCB ve Çin'deki Kıtlıklar


Yeni bir sosyalist biyoloji icat eden Lysenko, Stalin döneminde büyük bir nüfuz kazandı. Onun yetiştirme yöntemleri emredildi ve büyük kıtlıklara büyük katkıda bulundu. En son 1958 yılında Çin'de.

Trofim Denisovich Lysenko.

  ABD askeri sanayi kompleksi


Pearl Harbor saldırısından sonra ABD, Pentagon tarafından yönetilen dev bir silah fabrikasına dönüştü. Savaş yılları boyunca GSMH'nin %37'si orduya yatırıldı. Bu askeri sanayi kompleksi İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra da varlığını sürdürmeye çalıştı. Komünist tehdit, domino teorisi, birbiri ardına ülkelerin komünist olabileceği.

Almanya'nın Birinci Dünya Savaşı'nda Lenin'i Rusya'ya karşı bir silah olarak kullanmasının tüm sonuçları. Bu olmasaydı, ABD askeri harcamaları 1941 öncesi seviyelerde kalırdı.

ABD askeri bütçesinin ne kadar saçma bir şekilde yüksek olduğuna bir örnek: Çin'deki 40.000 km'lik yüksek hızlı demiryolu sadece ABD askeri bütçesinin yaklaşık 2 yılına mal oldu.

Siyaset - PEGE'nin siyasi hedefleri Siyaset - PEGE'nin siyasi hedefleri
Politik olmayan, pragmatik, ideolojilerin diğer tarafında politikamızın tek bir hedefi vardır: İstikrarlı bir temel üzerinde daha da gelişebilecek uzun ömürlü bir medeniyet.
  Birinci Dünya Savaşı'nın sonuçları


Tahtın varisi Arşidük Franz Ferdinand'a yönelik suikast girişiminin ardından savaş çığırtkanları başarılı olmasaydı, dünya bugün nasıl bir yer olurdu?

1914'te Saraybosna'da düzenlenen suikastın ardından
Suikastın ardından Avusturya-Macaristan'da savaş coşkusu körüklendi. Tamamen sorumsuz savaş çığırtkanları sonuçlarından habersizdi.


Birinci Dünya Savaşı olmasaydı iklim krizinin durumu ne olurdu?
Belki de ilk iklim konferansı 1992'de Rio'da değil, 1932'de Stockholm'de olurdu. Belki de iklim değişikliği bugün büyük ölçüde çözülmüş bir sorun olurdu.


Savaş çığırtkanlarının bilançosu
Birinci Dünya Savaşı'nın gerçekleşmediği bir dünyada savaşın sonuçlarına ilişkin bir değerlendirme. Bir daha asla, bundan ders almalıyız!
          Birinci Dünya Savaşı'nın olmadığı diğer zaman çizelgesi: Eğer savaş çığırtkanları 1914'te başarılı olmasalardı, Birinci Dünya Savaşı olmasaydı ne olurdu? Tamamen farklı bir dünya gelişirdi! https://politics.pege.org/world-war-1-consequences-tr/other-timeline.htm